[sg_popup id=1] Стремежът на хората към рационалност и обяснение на сложни неща с нещо по-просто и познато е познат от хилядолетия. Такива обяснения и познания обаче немогат да ви направят експерт в дадена област, а само лаик с голяма уста. Книжки като 10-те начина за успех, 7 метода да си сварите яйцата или 100 начина как бързо и лесно да забогатеем се харесват много на една част от аудиторията, която по мои наблюдения се оказва доста некомпетентна за ралните механизми, които носят резултати.
– Кoмпaниятa нe дocтигa дo цeлeвитe cи клиeнти
– Кoмпaниятa нe cлeди дocтaтъчнo дoбpe кoнкуpeнциятa
– He ce упpaвлявaт пpaвилнo oтнoшeниятa c ocнoвнитe зaинтepecoвaни гpупи – Кoмпaниятa нe e дocтaтъчнo гъвкaвa пpи нaмиpaнe нa нoви възмoжнocти
– Heпoлзoтвopнo мapкeтингoвo плaниpaнe
– Heпpaвилнa фиpмeнa пoлитикa зa пpeдлaгaнe нa пpoдуктитe и уcлугитe
– Cлaби умeния пo изгpaждaнe нa мapкaтa и кoмуникaциятa
– Кoмпaниятa нe e дoбpe opгaнизиpaнa, зa дa ocъщecтви eфeктивeн мapкeтинг
– Кoмпaниятa нe ce възпoлзвa в мaкcимaлнa cтeпeн oт тeхнoлoгиитe
Филип Котлър е велик, но всеки ли го разбира след като „10-те смъртни гряха на маркетинга” е първата, а може би и последна книга, която прочита?
Единадесетия смъртен грях на маркетинга е: Четенето само на книги с корици по дебели от съдържанието, които започват с 10-те..
Да вземем например уеб сайтовете. Всеки прочел една-две или десет от въпросните книжки може да каже следното:
Съдържанието трябва да е качествено
Не оставяите на читателите ви да им стане скучно
Дизайна трябва да е лесен за употреба, но същевременно атрактивен
Търсете обратната връзка с читателите- тя е много важна
Могат да се изброят още много такива примери. Това са наизустени клишета, а клишетат са такива, защотот обикновенно са вярни нали така? Въпросът тук обаче е за да се стигне до тези клишета какъв път е извървян и какъв траябва да се извърви от използващите ги за да придобият смисъл. Ето това е големия проблем на малките наръчници, които обещават всичко и то бързо и без усилия. Липсват реалните инструменти, които да постигнат така амбициозно заявените цели.
Синтезираните идеи са най-трудни за прилагане, тъй като изискват много повече интелектуален багаж от човека, който иска да ги използва отколкото дебелите книги с формули и подробно описание на методологии. Тук обaче идва противопоставянето на трудността с човешкия мързел. На всеки се струва по-лесно да прочете една книжка за два три часа и след това до края на живота си да филосовства по въпросите на маркетинга, но не всеки е готов да изучи материята из основи за да има наистина компетентно и трезво мнение.
Моят съвет е:
Не спирайте да четете малките книжки с остроумни заглавия, но търсете източници на информация за всеки дребен детайл в тях, който ви се вижда не дотам ясен. Търсете информация и не се страхувайте да отворите дебелите книги!
Според мен г-н Филип Котлър не е полезен в България.
Може да е интересен, но не е полезен.
Със същата полза би била Теорията на Дарвин.
—
Тук се слуша ЧАЛГА
Здравей Владимир,
Благодаря за първия ти коментар тук!
Мисля, че мнението ти ще е интересно за другите читатели 🙂
Определено има нещо такова, но и тук нещата се променят и то по начин по който са се променяли някъде другаде преди години. Ползата е в готовите модели. Т.е. не се налага да измисляме топлата вода наново, а за това, че в момента ползата ще е минимална съм съгласен. Ще те цитирам “Тук се слуша ЧАЛГА” :Х
Здравей Владимир,
Има логика да се твърди,че Колър може би все още не е напълно приложим в нашата реалност- в икомониките на различните страни (особено когато става дума за САЩ) има “несъразмерност”. В България за съжаление все още имаме да учим, докато започнем да ценим стойността от прилагането на успешен маркетинг и използването на инструменти за анализ и измеримст в маркетинговите политики.
Аз съм оптимист, обаче. Бих перефразирала твоето заключение: Тук се слуша чалга, но не от всички. Останалите може би ще открият някаква полза от Котлър.
Поздрави,
Вили
Здравейте, малко късно се включвам, но темата е много интересна, коментарите също – и не можах да се въздържа. А според мен Филип Котлър най-малкото е задължителен за България, точно поради тази причина – за да избегнем бъдеще, в което тук ще се слуша само чалга… Сега около 30% от населението според мен все пак има други ценности и слуша друга музика. Дано не греша 🙂
Здравей Поли,
Радвам се на новото ти включване тук.
Процентът може и да е по-голям, но пазара е безпощаден и трябва да се замислим всъщност какво се продава и на кого?
Според мен Котлър ще помогне на тези, които искат помощ или я търсят в различни източници на информация. Тези, които не се нуждаят (или поне така си мислят) няма как да научат нещо.
Надявам се да греша, но както се казва.. ще поживеем и ще видим 😉
моля ви кажете ми от къде да си купя книгата “10-те смъртни гряха на маркетинга” на Ф.Котлър,много е важно,а никъде я няма 🙁
Здравейте!
Благодаря за първия Ви коментар тук и се извинявам за закъснялата реакция.
На мен също ми беше доста трудно да открия книгата за продажба. На доста места количествата са изчерпани. Намерих оферта за такава в http://www.helikon.bg(ето и точният линк: http://www.helikon.bg/books/96/114605_desette-smartni-griaha-na-marketinga:-simptomi-i-resheniia.html). Надявам се, че ще е от полза.
Хубави дни и ще се радвам да виждам коментарите Ви тук по-често :)))