[sg_popup id=1] Уважаеми читатели, преди време ви представихме информационен материал относно второто посещение на професор Филип Котлър. На 23-ти Септември семинара се състоя и ето моя поглед относно съдържанието и основните моменти от презентацията на проф. Котлър. Има много неща, които могат да се разкажат, но ето основните точки, които за мен бяха най- впечатляващи.
· „Кризата е ужасно нещо за губене”
· Потребителите ще намалят купуването на коли, мебели и скъпи ваканции
· Потребителите ще карат по-малко или използват алтернативни методи за придвижване с цел да намалят разходите си за гориво
· Бизнеса ще намали капиталовото си инвестиране
· Бизнеса ще намали маркетинговия си бюджет
· Бизнеса ще отложи развиването на нови продукти
В течение на презентацията си Котлър направи и една класификация на видовете фирми по време на кризата:
· Стабилна компания- Силни финанси и слаб маркетинг
· Бореще се компания- Слаби финанси и силен маркетинг
· Залязваща компания- Слаби финанси и слаб маркетинг
· Заплатите на служителите във високите нива на управление са сравнително ниски.
· Те прилагат отворена политика на мениджмънта- тоест мениджмънта е отворен за дискусии и идеи от страна на служителите.
· Те плащат на служителите си малко повече от другите конкуренти.
· Те наемат, хора с отнасящи се с интерес и внимание към нуждите на клиентите.
· Те подкрепят доставчиците.
· Те вярват в корпоративната култура.
Следваща теза на Котлър засегна идеята за бранда. Според него брана е лепилото. Той е обещание, очакване.
Интересна и иновативна теза, която изказа професора в последната част от семинара бе фразата, че Чарлс Дарвин е бащата на маркетинга, защото в бизнеса и маркетинга е приложимо, това което Дарвин е открил, а именно: „Най- адаптивните оцеляват”.
Разбира се Бащата на маркетинга засегна и Стратегията „Син Океан”, като разграничи разликата между нея и тази на „Червен океан”. Във втория случай, океана е червен, защото бизнес средата е оцветена в червено от кръвта пролята при битките с конкуренцията. При синия океан водите са спокойни, а нашата фирма е монополист.
Лекцията на Котлър бе съдържателна, самия той я поднесе по интригуващ начин, а темите които засегна бяха както актуални така и успяхме да си припомни класически и основни постулати в маркетинга.
Браво, GVTrend за бързото отразяване на семинара на Филип Котлър! Било е страхотно събитие. Впечатляваща е ролята, която се отрежда на маркетинга, за излизането на бизнеса от кризата! Това, което изглежда решаващо за оцеляването и развитието на фирмите в условията на криза, са всъщност финансите и маркетингът… Аз наистина вярвам в това!
Благодаря, Поли, за позитивизма в коментара ти. Радвам се, че материала те е впечатлил. Като че ли всички хора с начинания в сферата на маркетинга вярват в голямата роля на тъкмо тази функция в управлението на фирмата. Дано все повече мениджъри, взимащи решения за позиционирането на маркетинга във фирмата си, се вслушат в съветите на Котлър 🙂
Здравейте! Много добре сте предали основните акценти от семинара.
Аз посетих този семинар и от тогава чакам обещаната от организаторите презентация на проф.Котлър. Това е единственото, което не ми хареса – би трябвало предварително да получим тази презентация (Самият проф.Котлър каза в началото: “Предполагам, че сте получили презентацята”). Организаторите обещаха до седмица да качат на сайта за семинара презентацията. Но до днес – нищо. Имате ли информация някъде да е качена въпросната презентация?
Здвавейте!
Благодаря за първия Ви коментар тук!
Аз също очаквах материалите за презентацията да бъдат раздадени преди началото и. Това така и не се случи, но организаторите обещаха тя да бъде качена на сайта на семинара (http://kotlerbg.com) веднага след него. Това не е направено и до момента. Веднага щом разберем или се сдобием с материалите по темата ще ги направим достояние на чиателите на GVtrend.
Благодаря за това.
Този коментар бе премахнат от администратор на блога.
Йордане благодаря за първия ти коментар тук!
Извинявам се ако има нещо тук което ти създава дискомфорт. Аз лично също не съм очарован от някои неща в мрежата, но има фактори като бързина при публикуване и други подобни, които влиаят на качеството. Бъди сигурен, че нещата, които не ти харесват ще бъдат коригирани.
Иначе може да споделиш мението си и по темата, защото това е основната причина да се коментира тук. Ще се радвам да виждам мнението ти по темите тук, а ние ще се стараем да правим нещатата по-добре и по-дбре с всеки изминал ден.
Успех!