[sg_popup id=1] Момента на взимането на решение от потребителя, относно покупката му се състои в няколко секунди. Предшестващия го момент на правене на избор е по-задълбочен- в повечето случаи достига до няколко минути. Идеята за една покупка и установяване на нуждата от нея може да отнеме дни. За съжаление това са реалностите, с които трябва да се бори един маркетолог- има малко време, в което да изяви възможностите на маркетинга и продукта си. Похватите, разбра се разработват и прилагат много преди това, за да може на финалната права (при вземането на решението) да сме с едни гърди напред.
Много ценни са маркетинговите стратегии за влияние върху потребителя в зависимост от позицията на марката и типа на взетите решения за покупка:
· Стратегия на поддържането– стратегия, прилагаща се ако потребителите са лоялни и купуват рутинно продукта. В този случай трябва да се наблегне на контрол по отношение на качеството на продукта, дистрибуцията и поддържащата реклама. Такава стратегия е подходяща за бързо оборотни стоки или такива с изграден имидж.
· Стратегия за разрушаването– основната идея на модела е да се разбие съществуващия модел за вземане на решения. Стратегията се реализира в дългосрочен план при изцяло развит и добре рекламиран продукт. Например налагането на нов или обновен продукт, като се изтъква по-нетрадиционно негово качество, различно от това, което често търсят потребителите.
· Стратегия на привличането (улавянето)– в процеса на взимане на решение се оценяват няколко марки по няколко критерия. Ако нашата марка не е сред тях, целта е да се позиционира сред алтернативите. За тези цел биха помогнали актуалност, добри цени и стимули, които водят до ангажиране на потребителското внимание (игри, награди, промоции). Именно по-непопулярните брандове трябва да приложат първо тази стратегия, за да запознаят потребителите с възможностите, които техния продукт предлага.
· Стратегия на преграждането– целта е да се улови потребителят докато търси информация за други марки- чрез последователно информационно въздействие, разпродажби, активна реклама. Впечатляващи билборди, томболи или промоции биха фокусирали вниманието на потребителя върху нашия продукт, въпреки, че той би бил нов за него.
· Стратегия на предпочитанието– прилага се при марка с висок имидж. Целта е потребителите да предпочетат нашата марка пред останалите. Тази стратегия изисква висок професионализъм от страна на търговския персонал. Разпространението на рекламни брошури, активна промоутърска дейност са конкретните решения тук.
· Стратегия на приемането– подобна на предходната, тази стратегия обаче включва и предварителното изграждане на имиджа на марката- чрез разработване на качествен продукт и влагане на значителни средства в рекламата му.
Тези стратегии изискват добра съсредоточеност и постоянство при прилагане, но са качествени инструменти, с които можем да влияем предварително върху избора на потребителя.
В противен случай разчитаме на онзи моментен импулс, който завладява потребителя във въпросните няколко секунди, а това не дава никаква гаранция за добре свършена работа.
маркетинг на клиентите — От няколко месеца забелязвам, че има странни обаждания от клиенти. Приемат, че вечер или на празници брокера е пийнал и е по-разговорлив. Това е тенденция за използване на мига. Обаждат се на телефона в офиса в неделя 20.00 – 21.00 часа и много мило и любезно питат къде е офиса. Ясно е, че разговорът е прехвърлен на друг телефон, но това не ги притеснява. — Никой не коментира маркетинг на клиентите, той е интересен във време на криза. Никой не знае колко ще продължи падането и какво ще измислят “потребителите “
маркетинг на клиентите
—
От няколко месеца забелязвам, че има странни обаждания от клиенти.
Приемат, че вечер или на празници брокера е пийнал и е по-разговорлив. Това е тенденция за използване на мига.
Обаждат се на телефона в офиса в неделя 20.00 – 21.00 часа и много мило и любезно питат къде е офиса.
Ясно е, че разговорът е прехвърлен на друг телефон, но това не ги притеснява.
—
Никой не коментира маркетинг на клиентите, той е интересен във време на криза.
Никой не знае колко ще продължи падането и какво ще измислят “потребителите “
Много адекватен коментар.
Интересно е да дадеш пример за тип маркетинг към клиентите, който ти използваш в работата си. Какви са възможните според теб реакции на потребителите?