Вероятно вече знаете от опит, че една Facebook реклама може да бъде успешна и не толкова успешна. Понякога се получава – понякога – не. Опитвате се да правите промени по различните компоненти и да проследите кое води до успех, кое – до провал. Но компонентите са толкова много– цел на рекламата, тип тарифиране, таргетиране, лендинг страница, тип на рекламното каре, банер, текст. Точно така – текст! Ако вземем само текста на рекламата можем да постигнем полярни ефекти от „уау“ до „уфф“. А кое считаме за ефект „уау“? Много лесно- конвърсия/реализация на цел. Това може да бъде клик на рекламата към сайта, ангажиране, покупка, записване в е-мейл бюлетин или каква крайна цел на нашата кампания сме си поставили.



Аз правя реклама във Facebook вече 10 години– от самото създаване на рекламната платформа от Facebook и съм проследила всички промени и развитие през годините. Тествала съм различни варианти за проекти в различни ниши и с годините, за да улесня моята работа работих над формула, която да използвам за лесно и безпогрешно структуриране на текста на една реклама във Facebook, която да бъде и приложима за клиенти от разнообразни ниши. Е, отне ми време, но след дълго тестване мога да споделя с вас моите 10 правила за конвертиращ текст на реклама във Facebook:
На кого „говорите“ в рекламата
Анализирайте своята таргет аудитория с методът на Inbound маркетинга. Създайте си Buyer`s persona и развийте всеки етап на “пътуването“ й: Awareness, Consideration, Conversion. Тези „персони“ ще кореспондират с фунията, в която ще насочите рекламата си – студен, топъл или горещ трафик.
Адресирайте всяка „персона“ лично, според етапът, в който се намира.
Пример:
Ако имате онлайн магазин за козметика за проблемна кожа с акне
На етап Awareness, който често кореспондира със студени трафик, посланието би било:
Знаете, ли ще акнето има своя враг в лицето на чаеното дърво?
На този етап потребителят все още не е наясно какъв е проблемът му и все още има нужда да го дефинира, за да започне да търси решение.
На етап Consideration приемаме, че потребителя вече е чул че чаеното дърво влияе благоприятно върху акнето и търси как да ги приложи за себе си.
Посланието тук би било:
Ние създадохме екстракт от чаено дърво с голяма концентрация, която атакува акнето директно в целта.
На етап Conversion потребителя вече е наясно, че има акне и че решението е в козметика с чаено дърво. Той сравнява оферти и ние трябва да му покажем, че нашия продукт е по-добър от този на конкурентите. Адресираме посланието си към „горещ“ трафик така:
Серия козметика за лице с високо съдържание на чаено дърво, тествана от стотици клиенти по цял свят, сега с намаление от -20%.
Адресирайте проблемът с въпрос
Дефинирайте какъв е проблемът, който има вашата таргет аудитория, и за който вие имате решение. И ги накарайте да се асоциират с този проблем.
Примери:
Не излизате от вкъщи без фон дьо тен?
Колко пари сте похарчили за скъпа козметика и процедури в салоните за красота?
Кажете им как ще разрешните този проблем
Не излизате от вкъщи без фон дьо тен? | Отървете се от акнето и покажете истинската си красота! |
Колко пари сте похарчили за скъпа козметика и процедури в салоните за красота?
| С правилната козметика ще спестите пари и ще имате красива кожа без несъвършенства! |
Добавете Social Proof в своята Facebook реклама
За да пробавите достоверност към написаното покажете отзивите на други клиенти. Как?
- Позитивни оценки в профили и социално платформи (Facebook, Google My Business, други професионални платформи)
- Ревюта от клиенти – директно ги поставяме в текста на рекламата (с цензурирани/съкратени имена на клиента)
- Инфлуенсъри – ако имате кампания с инфлуенсъри- покажете го в и в рекламата си във
Добавете цифри в рекламата
Когато четем, минавайки през текста цифрите често грабват вниманието ни. Освен това те дават достоверност, измеримост, служат за доказателство и авторитет.
Не излизате от вкъщи без фон дьо тен? | Отървете се от акнето и покажете истинската си красота! | Вече 7500 жени го направиха! |
Колко пари сте похарчили за скъпа козметика и процедури в салоните за красота?
| С правилната козметика ще спестите пари и ще имате красива кожа без несъвършенства! | Проучване показва, че 89% от жените, които ползват правилна козметика нямат нужда от допълнителни процедури. |
Разкажете история
Премахването на ограничението за брой символи в текста на рекламата отвори много възможности за разкази и вдъхновяване на потребителите чрез истории.
Започнете историята в рекламата, за да я завършите на лендинг страницата.
Тук особено ключово е да вложите лично отношение – да разкажете опита си от първо лице и своята лична история.
Продължаваме да развиваме и допълваме примера си:
„Защо създадох „…..“? През годините винаги съм имала проблемна кожа – пробвах различна козметика, четях много и прилагах наученото върху себе си. Консултирах се с различни специалисти и се подлагах на различни процедури. Някои от тях помагаха, други влошаваха положението. След много четене попаднах на информация за чаеното дърво и започнах да го изучавам по-подробно. Тествах козметиката с чаено дърво на пазара, но не усетих ефект – бях на път да се откажа. Но след като научих къде е основния пропуск на всички козметични компании, реших да го поправя и резултатът не закъсня! 1 година по-късно се радвам на сияйна кожа, ето защо реших да помогна и на други хора със същия проблем като споделя знанията си, създавайки „…..“, която обединява в едно решението на проблема. Научете повече за козметиката и мнения от други клиенти на сайта ни: …..“
Добавете оферта, ограничена във времето
Предложете реална сделка на потенциалните си клиенти: отстъпка в цената, безплатен подарък, лимитирана версия на продукта си и т.н.
Поставете краен срок – създайте усещане за спешност, така че да накарате потенциалния клиент да действа СЕГА!
В продължение на примера:
„Направете първата си поръчка до 30.06 и вземете 15% отстъпка“
Форматирайте текста си
- Отделете водещите изречения
- Оформете кратки параграфи
- Използвайте емотикони, но умерено!
- Сложете линк в текста на рекламата
Заявете ясно своя Call-To-Action
Важно е да имате само 1 CTA в 1 Facebook реклама. В противен случай рискувате да разсеете потребителя.
Кажете го ясно, така че потребителя да знае каква е следващата стъпка.
Използвайте вградената функция във Facebook за CTA бутона или добавете такъв в банера към рекламата.
Пример:
„Започнете с избора на най-подходящ за вашия проблем продукт като въведете данните си в сайта ни:….“
Не забравяйте полетата Заглавие, Описание и Display Link
Освен текста в основното поле (Primary text box) имате възможност да използвате и още 3 полета. Всички те са силно лимитирани в броя символи така че трябва да съобразите внимателно как да поставите основните ключови думи и CTA в полетата.
- Заглавие: показва се под банера в рамките на 2 реда трябва да кажете ясно какво предлагате
- Описание: то е вариращо и се показва в рекламата ви само в определени placements и ако кореспондира с аудиторията.
- Display link: поставете основните си ключови думи тук
Заключение
Е, надявам се че тази изчерпателна статия с моите 10 правила за писане на конвертиращи реклами във Facebook ще ви води по пътя към по-успешни кампании във Facebook. Ако нямате ресурс, време или желание или не знаете защо “не се получава”: потърсете ни и ние ще поемем всички тези задължения вместо вас: http://business-trend.net/facebook-reklama/
Пишете ни на team@business-trend.net или се обадете на 0888958800
No Comments